Hüseyin Güven (@hguven71)

Ulu önderimizi ziyarete geldik. minnetle şükranla hasret ve özlemle aniyoruz🙏 #ataturk #uluönder #mustafakemalatatürk #anıtkabir #ankara

🇹🇷 KEMALİST GNC COMMUNİTY®️ 🌍 (@kemalist.gnc)

@atakandemirofficial “ Biz Kimsenin Düşmanı Değiliz. Yalnız İnsanlığın Düşmanı Olanların Düşmanıyız. “M.K.Atatürk”
Zeytin Dalı Harekâtı' nda Tüm Askerlerimize Minnet Borçlu Olduğumuzu İzah Eder, Başarılar Dilerim. Dualarımız Sizinle
#atatürkçü #atatürk #gazimustafakemalatatürk #mustafakemalatatürk #uluönder #nemutlutürkümdiyene #tsk #atamizindeyiz #kemalist #kemalizm #kemalistgnc #zeytindalıharekatı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk (@k.mustafakemalataturk)

22 Ocak 1923 “Bir millet ki heykel yapamaz.
Kurtuluş Savaşı’ndan sonra birçok kez Bursa’yı ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal, kente ikinci gelişi sırasında 22 Ocak 1923 gecesi Şark Sineması’nda halkla buluştu. Ekonomiden tarıma, devrimlerden toplum hayatına kadar pek çok konuda halkın sorularını yanıtlayan Gazi, heykel yapmanın günah olup olmadığına dair bir soruya şöyle cevap veriyordu:
Dünyada medeni, ileri ve üstün olmak isteyen herhangi bir millet herhalde heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir. Şuraya buraya tarihi hatıralar olarak abideler dikmenin dine aykırı olduğunu iddia edenler, dinin hüküm ve esaslarını layıkıyla inceleyip araştırmamış olanlardır.
Cenabı Peygamber’in İslam dinini tesisinden bu ana kadar bin üç yüz bu kadar sene geçmiştir. Hazreti Peygamber’in ilahi emirleri bildirdiği esnada muhataplarının kalp ve vicdanında putlar vardı. Bu insanları Hak yoluna davet için evvela o taş parçalarını atmak ve bunları ceplerinden ve kalplerinden çıkarmak mecburiyetinde idi.
İslama dair hakikatler tamamıyla anlaşıldıktan sonra, bir takım aydın insanların böyle taş parçalarına tapındığını farz ve zannetmek İslam âlemini aşağı görmek demektir. Aydın ve dindar olan milletimiz, gelişmenin araçlarından biri olan heykeltıraşlığı azami derecede ilerletecek ve memleketimizin her köşesi atalarımızın ve bundan sonra yetişecek evlatlarımızın hatıratını güzel heykellerle dünyaya ilan edecektir.
Milletimiz din ve dil gibi kuvvetli iki erdeme sahiptir. Bu erdemleri hiçbir kuvvet, milletimizin kalp ve vicdanından çekip alamamıştır ve alamaz. İnsanlar, gelişmek için bazı şeylere muhtaçtır. Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin icap ettirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur. Halbuki bizim milletimiz, gerçek özellikleriyle medeni ve ileri olmaya layıktır ve olacaktır.
#türkmilleti #türk #islam #heykel #heykeltraş #kemalist #kemalizm #tambağımsızlık
#bağımsızlıkbenimkarakterimdir #atatürk #ataturk #mustafakemal #mustafakemalatatürk #uluonder #uluönder #uluöndermustafakemalatatürk #gazi̇mustafakemalatatürk #gazimustafakemal #atam #atamizindeyiz #bağımsızlık #baskomutan #basogretmen
More...