(@ozlemseniz)

Bugün @gulusturkmen alternatifanne’nin çok güzel bir yazısını okudum. Motto şu “kendimize muhtaç çocuklar yetiştirmeyelim” 👊🏻ne kadar önemli değil mi ? Bence bir yandan da “çocuklarına muhtaç varoluşsal kompleksli ebeveyn olmayalım” mottosu lazım. Kendini sadece anne-baba olarak tanımlamak bu muhtaçlığı körüklemenin en kritik noktası. Yani kısaca her an ebeveynlik şeklimizi sorgulamamız gerek. Teşekkürler @gulusturkmen #myway #myworld #ozlemseniz #mygirl #hayatvebenhalleri #yagmur #ebeveynliksorunsali #ebeveynlik #alternatifanne #gulusturkmen #anneolmak #babaolmak #zor #is #kendinolmak

Uzm. Dr. Muhammed Keskin (@drmuhammedkeskin)

86 hasta ile kardiyoloji gazisi 😥
BT kulakları da tavsiye ederim. İşe yariyor 👌

#kardiyoloji #zor #zanaat #hersey #invaziv #degil

kitapeditoru (@kitapeditorum)

Dün #kütüphane de çalışırken bir ara #mola verdim ve raflar arasında gezinirken bu kitaba rastladım.Elimden bırakamadım.Kitabın yazarı bir #psikoterapist. Uzmanlık alanı ise 'kötü ve eksik #annelik görmüş çocuk ve yetişkinler' olarak belirtilmiş.Kitap, çocukluğundaki yaralara rağmen yaşamaya çalışan yetişkinlerin için yazılmış.İhtiyacı olduğunda annesini 'orada' göremeyen dünkü çocuklara çözüm önerileri sunuyor.Kitabın alt başlığı da 'Verilmeyen Sevginin Telafisi'.Bu kitabı piyasadaki pek çok psikoloji kitabından ayıran bir özelliği de en az tespitler kadar önerilere de yer vermesi. Bol bol soru soruyor ve sorduruyor.Verdiği pek çok örnekle konuyu daha iyi anlamamızı sağlıyor.Sürükleyici ve anlaşılır bir dili var.

#kitap ,kendimi ve bazı davranışlarımı tanımamda çok faydalı oldu.Örneğin birinden birşey isteyememek, yardıma çok ihtiyacım olduğunda dahi talep edememek.Kitap,birşey talep etmenin güçlü insan olmaya engel olmadığını,kendi ihtiyaçlarımızı nasıl karşıladığımızın,annemizin bizim ihtiyaçlarımızı nasıl karşıladığıyla paralel olduğunu söylüyor.Yazar,aslında bizdeki iki kişiye hitap ediyor:Biri, içimizdeki çocuk, biri de içimizdeki anne.Hatta daha çok içimizdeki çocuğu #terapi etmeyi hedefliyor ancak o #çocuk iyileştikçe otomatik olarak anne de iyileşmiş oluyor.

#jasminleecori, anneliğin iyi annelik görmüş annelerce nesilden nesile aktarılan bir yanı olmakla birlikte; bilinçli olarak öğrenilmesi gereken de bir şey olduğuna vurgu yapıyor.Ve özellikle iyi annelik görmemiş kişilerin işinin iki kat #zor olduğunu çünkü hem anneliği öğrenmeleri hem de kendilerine iyi bir #anne olmayı öğrenerek yaralarını iyileştirmeleri gerektiğini söylüyor."İyileşme süreci hiç bitmez ama acı bitebilir ve annesiz gibi hissetme duygusu tamamen ortadan kalkabilir.İyileşmenin hiç bitmemesinin nedeni sürekli değişiyor olmamızdır. Bir kez geçmişe bağlı kalmaktan kurtulunca, kısacık bir zaman aralığı bile bakış açımızı değiştirir. Kitap, yaralı kalplere çok net,uygulanabilir çözüm önerileri sunuyor.
Büyürken annesinin sevgisinden yeterince/hiç beslenememiş bütün büyük kızçocuklarına #şifa olması dileğiyle...

Haluk Cangökçe (@haluk_cangokce)

"KEŞKE" !...
Hangi pişmanlık daha zor acaba;
"Keşke yapsaydım" mı?
"Keşke yapmasaydım" mı?

Zannımca, yapıp yanılmak daha iyi..
hiç olmazsa denemiş olursun..
Diğerinin sonucunu hiç bilemeyeceksin..
Keşke sözcüğü yerine, bir daha ki sefere demeyi dene...
"Keşke" deme "tecrübe oldu" de....
.. Haluk Cangökçe

#keşke#pişmanlık#zor#yapmasaydım#yapsaydım#deneme#birdahaki#tecrübe#halukcangökçe
More...