physics (@rabi.berber)

sorgulayan, araştıran, üreten bireyler olmak ve Her zaman daha ileriye gitmek için bizimle tanışmaya ne dersiniz. #akdenizkoleji #bilim #merak #eğlence #fizik #fen #kimya #biyoloji #deney #eğitim #mutluluk

🚩O halde Allah'a Firar Edin!🚩 (@allahafiraredin)

#video
Sizdeki gençlik kat’iyen gidecek. Eğer siz daire-i meşruada kalmazsanız, o gençlik zayi olup, başınıza hem dünyada, hem kabirde, hem âhirette, kendi lezzetinden çok ziyade belâlar ve elemler getirecek. Eğer terbiye-i İslâmiye ile o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak iffet ve namusluluk ve taatte sarf etseniz, o gençlik mânen bâki kalacak ve ebedî bir gençlik kazanmasına sebep olacak.

Hayat ise, eğer iman olmazsa veyahut isyan ile o iman tesir etmezse, hayat, zahirî ve kısacık bir zevk ve lezzetle beraber, binler derece o zevk ve lezzetten ziyade elemler, hüzünler, kederler verir. 📌Davetin HAKİKATİN daha çok yayılması için Arkadaşlarınızı etiketleyebilirsiniz.📌
Takip👇👇👇 @allahafiraredin
@allahafiraredin

Beğenelim
Paylaşalım
İnşaAllah

#gençlik
#erkek
#kadin
#müslüman
#okul
#bilim
#egitim
#ögrenci
#bayan
#kuran
#huzur
#din
#furkanvakfi
#haberler
#dünya
#laiklik
#zina
#günah
#ayet
#haram
#universite #eğlenmek #flört
#ilahiyat #imamhatip #solcu.

TANRI (@tanrizeus_)

"Bir gece Ansızın arayabilirim" #tanrı #zeus #bilim #felsefe #evrim

Biyoteknoloji (@biyoteknoloji)

Okyanusta yaşayan canlılar genelde tuhaf göz yapıları ile bilinir. Bunlar arasında #deniztarağı, en ilginç görüş sistemlerinden birisine sahiptir. Çift kabuklu yumuşakçalardan olan deniz taraklarının 200 gözü vardır. Bu gözlerin her birisi ışığı odaklayan bir lens yerine ayna kullanır. Biyologlar 1960’dan beri bu içbükey aynaların guanin kristalinden yapıldığını biliyor. Guanin kristali, balık pulundan deve derisine kadar birçok yerde görülen çok yüksek yansıtıcı özelliğe sahip bir maddedir.

Bilim insanları, incelenecek örnekleri hızlıca donduran ve şeklinin bozulmadan kalmasını sağlayan bir #mikroskop sayesinde deniz tarağının gözüne daha yakından bakma fırsatı buldular. Elde edilen sonuç küçük aynaların ve kristallerin mozaiğini ortaya koyuyor. Her ayna tabakalı bir yapıya sahip ve ışığın dalga boylarını ortama yansıtıyor ve onlara çevrelerinin mekansal bir görüntüsünü veriyor.

Bizim gözlerimiz bir kamerayı andırır. Işığı retinaya odaklayan bir #lens kullanır. Deniz tarakları ise araştırmaya bakılırsa başka bir teknolojiyle benzerlik gösteriyor: Newton tarafından üretilen türünün ilk örneklerinden yansıtıcı bir teleskopa.

Kendisi araştırmaya dahil olmayan nörobilimci Gáspár Jékely biyoloji ve optiğin buluşmasını, “Bu gözlerde bana göre Newton ve Darwin bir araya gelmiş.” diyerek açıklıyor.

Bir deniz tarağının dünyayı nasıl gördüğünü tam olarak bilmemiz hala zor ancak bilim insanlarına göre bu deniz taraklarının yüzerken hareketlerini kontrol etmelerini sağlayan keskin bir kenardan görüş olmalı. Tek #retina önümüzdeki manzaranın net görüntüsünü verirken deniz tarağının çift retinası kenarların daha iyi bir görüntüsünü elde etmeyi mümkün kılar. Bu periferik görüş etraflarında neyin durgun neyin hareket halinde olmalarını sağlar.

Sonuç olarak deniz tarağı kendi eşsiz göz yapısıyla evrimleşmiş görünüyor ve bizler de bunu kullanarak görüntüleme ve algılama uygulamalarındaki #optik cihazlar için yeni teknolojiler geliştirebiliriz.

Söz konusu araştırma #Science dergisinde yayımlandı.

Kaynak: http://rasyonalist.org/yazi/gozleri-teleskop-gibi-calisan-canli/

#biyoteknoloji #bilim #bilimselçalışmalar #araştırma
More...