▫️▪️s e r k a n e r s e n ▪️▫️ (@serkanersenn)

Osman Hamdi Bey’in 1906 ve 1907 yılları içinde iki farklı çeşidini çizdiği tablo Kaplumbağa Terbiyecisi adını almıştır. Edinilen bilgiye göre Lale Devri’ndeki gece eğlencelerinde kaplumbağaların sırtına mum koyularak serbest gezmelerine izin verilirdi.

Bu durumun da tablonun oluşmasında ilham kaynağı olduğu düşünülmektedir. Osmanlı Devleti’nde önemli bir yere sahip olan kaplumbağalar, kapıkulu olarak görevlendirilmiş olan canlılardır.

Tablonun çizimini yapan kişi olan Osman Hamdi Bey’in ilham kaynağı olarak, aydın bir kişinin geri kalmış bir toplum insanını aydınlatmaya çalışan yorgun birini yansıttığı şeklinde yorumlar mevcuttur. Bu noktada Osmanlı döneminde birçok önemli yeri kurup yönetmiş olan Osman Hamdi Bey, kendini kendi iş düzenine uyum sağlamayan astlarını yermek amacıyla betimlediği bir tablo yapmıştır. Tablonun birçok şekilde yapılan yorumu bulunsa da, tek ortak yorum olarak, kaplumbağa terbiyecisinin Osman Hamdi Bey’in kendisi olduğudur.

#anlatistanbul #aziz_istanbul #ig_today #ig_eurasia #ig_dynamic #turkobjektif #ig_sanat #ig_fotografduragi #ig_insan #ig_serenity #kadrajimizdan #kadraj_arkasi #ig_ikeda #altinkare #ig_troya #albumdenyansiyanlar #zamanidurdur #ig_anatolia #ig_photo_gram #turkeykadraj34 #fotoderyasi #nature_altinkare #kings_villages #fotogulumse_ #hayatakarken #turkshutter #ig_world_colors #gunun_karesi #ig_photostars #kings_transports

Diyar Diyar Anadolu🍃 (@anadoludiyarii)

Huzur denilen kelimenin fotoğrafını çekmişler 😇
-Tebrikler 👉🏻🎉🎊👉🏻 @ugur_sagiroglu

#istanbuldabiizmirli💙 (@elifizmir_)

🍬🍫💙Ailemizle sevdiklerimizle ve huzur icinde bi dünyada nice bayramlara✌🏻
More...