Razem Świętokrzyskie (@razemswietokrzyskie)

Kielce, skrzyżowanie ul. Grunwaldzkiej z ul. Żytnią. Jest luty, pada marznący deszcz. Matka z dzieckiem idąc od strony dworca PKP chcą się przedostać na drugą stronę ulicy Żytniej. Niestety, zanim doszła ona do przejścia dla pieszych - zaświeciło się czerwone światło. Kobieta podchodzi do sygnalizatora i wciska żółty przycisk z nadzieją, że to coś pomoże. Nie pomaga. Po 40 sekundach w końcu samochody dostają czerwone światło a dla pieszych zapala się zielone - i to przez dwie jezdnie! Obydwoje szybko przechodzą i są dokładnie w połowie skrzyżowania. Znów wciskają przycisk. Po minucie oczekiwania samochody jadące z ul. Grunwaldzkiej zatrzymują się. "No wreszcie" - myśli sobie kobieta. Niestety, zielone światło dla niej nie zapala się. Przez kolejne 50 sekund zielone światło świeci się dla samochodów skręcających w lewo z ul. Żelaznej. Po prawie minucie oczekiwania w końcu na przejściu dla pieszych zapala się zielone światło. "Jeszcze tylko jedno przejście" - mówi sama do siebie kobieta przechodząc przez trzecią jezdnię. Przed czwartym przejściem dla pieszych już nie wciska przycisku - tym razem stwierdza, że kolejnych 50 sekund czekać nie będzie i przechodzi przez ostatnie przejście na czerwonym świetle. 20 metrów dalej podjeżdża do niej radiowóz... Tak wygląda rzeczywistość pieszych poruszających się po Kielcach. Miejski Zarząd Dróg projektując drogi jedyne co bierze pod uwagę to potrzeby kierowców. Potrzeb pieszych na żadnym etapie projektowania nie uwzględnia się - nawet w ścisłym centrum. Węzeł Żytnia jest klasycznym negatywnym przykładem tego do czego prowadzi nieograniczona rozbudowa dróg bez żadnych refleksji. Takich miejsc w Kielcach, gdzie kierowcy mogą pokonywać skrzyżowanie w jednej fazie sygnalizacji świetlnej a piesi i rowerzyści muszą czekać kilka razy jest niestety więcej. Jest to jawna dyskryminacja osób niezmotoryzowanych.

Kategorycznie nie zgadzamy się z taką polityką miasta wobec pieszych! Uważamy, że w centrum miasta priorytetem powinny być ułatwienia. Dlatego w naszym programie transportowym dla Kielc ruch pieszy umieściliśmy na pierwszym miejscu, gdyż pieszym jest każdy i każda z nas.
#kielce #razem #partiarazem #swietokrzyskie #piesi

Alina Falis (@myszkaa92)

Huhu jeszcze 4 dni i zapowiada sie mega weekend ! ❤️❤️❤️ Jakie polecacie knajpki karczmy i inne takie gdzie mozna smacznie i nie drogo zjesc ? 🤔👌🏻🍴❤️ #polishgirl #polishboy #weekend #koscielisko #tuztuz #together #razem #najlepiej #tatry #gory #zakopane #mountains #instagood #instaday #instapic #niemogesiedoczekac 🏔️🏞️🌄😍 #questions #pytanie #gdziedobrzezjeść #wierzewwas
More...