Shakespeare'in Krallığı (@edebiyatcininvitrini)

Stefan Zweig - Amok /

Varlık Yayınları. Çeviren: Tahsin Yücel. Birinci Baskı: Ekim 1958. 112 Sayfa. (Yeni Gibi)
• 40 ₺

#stefanzweig #amok #roman #varlıkyayınları #kitap #book #sahaf #koleksiyon #kitaptavsiyesi #bookstagram #tahsinyücel

Shakespeare'in Krallığı (@edebiyatcininvitrini)

Roland Dorgeles - Ya Gerçek Olsaydı (İlk Baskı) /

Varlık Yayınları. Çeviren: Tahsin Yücel. Temmuz 1956. 176 Sayfa.
• 20 ₺

#rolanddorgeles #yagerçekolsaydı #roman #varlıkyayınları #kitap #edebiyat #tahsinyücel #ilkbaskı #ilkbasım #bookstagram #kitaplar #kitaptavsiyesi #okudumbitti

(@haciyatarkalkmaz)

#kumruilekumru şehirde kapıcılık yapan Pehlivan'la evlenip köyden kente yerleşen, modern hayatla tanışan, tanıştıkça özenen, özendikçe adım adım tüketmeyi öğrenen, tükettikçe mutlu olan ama elde ettiği an doyan ve mutsuzlaşan Kumru'nun hikayesi. Diğer Kumru kim? Köye dönmeden önceki saf Kumru. Belki de henüz ikibuçuk yaşında ölen, ismini aldığı kardeşi. Neticede ikisi de ölü. Çok keyifle okuduğum bir hikayeydi, karakterlerin temsil ettikleri değerler ve kurgudaki yerleri ise #tahsinyücel'in ustalığıydı. İyi kitap, hem de çok iyi. #gökdelen ise distopik bir roman. 2073 Türkiye'sinde yargının özelleştirilmesinin tüm tutarsızlıkları çözeceğine inanan eski Marxist bir avukat olan Can Tezcan'ın bu yoldaki çatışmalarının ve hesaplaşmalarının hikayesi. Sonu harika bitti, umutla.. her iki kitabı da şiddetle ama şiddetle tavsiye ederim. #okudumbitti #bookstagram #instabook #kitapyorumu #kitaptavsiyesi #kitapkokusu #neokudum #instareading

Okuma Hareketi-Makale-Tanıtım (@kitaplaryolda)

@Regranned from @yadigaryvz_ - “Öyle sanıyorum ki her çağın doğruları kendine göre oluyor, efendim. Bizim çağımızın doğrusu da saltık bencillik.Çağımızın bir gerçeği de temel gerçeklerin söylenmemesi, efendim..” .
.
#tahsinyücel #gökdelen #okudumbitti 💙
.
.
(Yargının özelleştirilmesi çabasına ve betonlaşmaya karşı sağlam eleştirilerin olduğu bir kitap. Romanda yıl 2073 ama yaşananların günümüze uzak olup olmadığı tartışılır.)#kitaplaryolda - #regrann

Yadigar Yavuz (@yadigaryvz_)

“Öyle sanıyorum ki her çağın doğruları kendine göre oluyor, efendim. Bizim çağımızın doğrusu da saltık bencillik.Çağımızın bir gerçeği de temel gerçeklerin söylenmemesi, efendim..” .
.
#tahsinyücel #gökdelen #okudumbitti 💙
.
.
(Yargının özelleştirilmesi çabasına ve betonlaşmaya karşı sağlam eleştirilerin olduğu bir kitap.Romanda yıl 2073 ama yaşananların günümüze uzak olup olmadığı tartışılır.)

(@ayrac_35)

#okudumbitti #tahsinyücel #kumruilekumru #canyayınları #kitaptavsiyesi #okumak # 📚✏️ Köyden kente gelmiş Kumrunun öyküsünü temiz bir Türkçe ile anlatmış Tahsin Yücel . Tüketim toplumu oluşumuz, eşyalara yüklediğimiz anlamlar, sahip olmak istediğimiz nesnelere ulaşmak için kendimizden yitirdiklerimiz, aşk ,cahillik ve daha nicesi oluntuların ( Tahsin Yücel'in bana sevdirdiği sözcüklerden biri) içinde kendine yer edinmiş. 👍👍👍

Ayşe 🌸 | Bookstagrammer (@leonunkitapligi)

Herkese mutlu günler! 🌈
Alıntılar | Yel, Kum ve Yıldızlar
"Dünya bize kendi hakkımızda bütün kitapların öğrettiğinden daha fazlasını öğretir. Çünkü direnir bize. İnsan engelle boy ölçüştüğü zaman tanır kendini. Ama buna ulaşabilmesi için elinde bir araç bulunması gerekir. Bir rende ister ya da bir saban. Köylü, toprağında çalışırken, yavaş yavaş, doğadan bir iki giz koparır; ve ortaya çıkardığı gerçek evrenseldir. Havayollarının aracı olan uçak da aynı biçimde insanı bütün eski sorunlarla karşı karşıya getirir"
🌄
"Büyüklüğü, kendini sorumlu görmesindedir. Kendi kendinden, postadan, umut eden arkadaşlarından sorumludur. Onların acılarını ya da sevinçlerini avuçlarında tutar."
🌄
"İnsan olmak, sorumlu olmanın ta kendisidir. İnsan olmak,kendisine bağlı gibi görünmeyen bir düşkünlük karşısında utanç duymaktır. Arkadaşların kazandığı bir utkudan gurur duymaktır. Kendi taşını koyarken, dünyanın kuruluşuna yardım ettiğini sezmektir."
🌄
"Sözcükler aynı kaldı ama ayrılık, yokluk, uzaklık, dönüş kavramları aynı gerçekleri içermiyor artık. Bugünün dünyasını kavramak isterken, dünün dünyası için kurulmuş bir dili kullanıyoruz. Geçmişin yaşamı, sırf dilimize daha iyi uyduğu için, yaratılışımıza da daha iyi uyuyormuş gibi geliyor bize."
🌄
"Yarış, geçici olarak, amacı gölgede bırakıyor. Hep böyledir. Bir imparatorluk kuran sömürgeci için, yaşamın anlamı fethetmektir. Asker, sömürgeye yerleşenleri küçümser. Ama bu fethin amacı bu insanların yerleşmeleri değil miydi?"
🌄
"Bir pilot, fırtınalı bir göğün uçsuz bucaksız yargı yerinin ortasında, üç ilkel tanrıdan, dağdan, denizden ve fırtınadan, postasını kurtarmaya çalışır."
🌄
"İnsan kendine eski arkadaşlar yaratamaz ki. Bunca ortak anının, birlikte yaşanmış bunca zor saatin, bunca bozuşmanın, bunca barışmanın, bunca gönül deviniminin yerini hiçbir şey tutamaz. Bir meşe ağacı dikip de çabucak gölgesinde barınmayı ummak boşunadır. Yaşam böyledir. Önce zenginleşmişizdir, yıllar yılı ağaç dikmişizdir, sonra yıllar geçer, zaman bu çalışmayı bozar, ağaçları yıkar. Arkadaşlar, birer birer, gölgelerini geri alırlar bizden. Bundan böyle yaşlanmanın sinsi üzüntüsü karışır yaslarımıza."

Vedat Kaya (@eskicisahaff)

Tahsin Yücel, Düşlerin Ölümü
Ataç Kitabevi 1958, İLK BASKI
Tür: Hikâye
Çok iyi durumda.
Nadir bir kitap
Fiyat: 25₺ - ALINDI -
Düşlerin Ölümü, Tahsin Yücel’in Dördüncü hikâye kitabıdır. Yazar, daha önce Haney Yaşamalı, 1955 Sait Faik Armağanı’nı kazanmıştır.
#tahsinyücel #düşlerinölümü #ataçkitabevi #birincibaskı #ilkbaskı #kitap #edebiyat #hikâye #nadirkitap #sahaf #eskicisahaff

Ayşe 🌸 | Bookstagrammer (@leonunkitapligi)

Antoine De Saint-Exupéry-Yel, Kum ve Yıldızlar | Kitap Yorumu ✈️
Öncelikle bana okurken eşlik ettiği için -her ne kadar onu bekletsem de- @okuyan.muallime Nihal ablama teşekkür ederiiim 💞

Exupéry'nin pilotluk deneyimlerini, kendi ve dostlarının anılarını anlattığı; onlarla kavradığı şeyleri o olgun ve güzel dilinden aktarışını okuduğumuz anı ve deneme tadında bir roman.
Gerçekten göklerde olmanın tehlikelerine ve insanı nerelere sürükleyebileceğine dair hiçbir fikrimin olmadığını, üzerine hiç düşünmediğimi fark ettim. Oysa ne derin, ne başka bir gizmiş. Yeni bir bakış açısı edindiğime, biraz daha büyüdüğüme çok sevindim bu sayede. Kendisinden Küçük Prens'tekilerden başka cümle okumamış olmaktan muzdarip olduğumdan didik didik aramıştım bu kitabı. Değeceğini biliyordum da bu kadarını beklemiyordum. Bu ne muazzam bir dünya gözü, nasıl bir dil! İnsan meziyetlerini bu kadar güzel tanımlayan kaç insan vardır dünyada? Nasıl doğar, neyin kurbanı olur insanlar? İçinde uyandırılmayı bekleyenden habersiz kaç insan dünyadan göçer? "Çöl"ün nedir ya da "Su"yun anlamı ve değeri? Anlayabilir miydik gerçekten göklerden bakan bir gözden görmeseydik bunları? Hatta okumak yetebildi mi anlamak için? Duyguları tatmanın yanından bile geçemeyiz ama onlara tanık olduk; fikirleri, çıkarımları anlayabildik. İnsanın "gerçeği" nedir, öğrendik. Kendi gerçeğini, gerçeğimizi keşfetmen dileğiyle sevgili okur. ☁️
•5/5•
"İnsan için gerçek, kendisini insan yapan şeydir."
💫
"İnsan ve gereksinimlerini anlamak, insanı öz yanıyla tanımak istiyorsanız, gerçeklerinizin kesinliğini çıkarmayın birbirinize karşı.
Bu özü ortaya çıkarmaya çalışmak için, bir an olsun, bölünmeleri unutmak gerekir, bölünmeler, bir kez benimsendi mi sarsılmaz bir kurallar düzenini, bunun sonucu olarak da bağnazlığı getirir. İnsanlar sağcılar ve solcular, kamburlar ve kambur olmayanlar, faşistler ve demokratlar diye ayrılabilir, hiçbir şey söylenemez bu ayrımlara. Ama gerçek, bilirsiniz, dünyayı basitleştiren şeydir, kargaşayı ortaya çıkaran şey değil. Gerçek, evrenseli ortaya çıkaran dildir."
💫
"İnsanın imparatorluğu kendi içindedir."

Her Gün Bir Kitap 😊📖☕️ (@_hergunbirkitap_)

Klasiklerle devam edelim... Büyük Fransız romancısı Honore de Balzac'ın kurgusuyla, konusuyla, kişileriyle, içerdiği dünya görüşüyle, gerçekten çok ilginç bir roman olan Goriot Baba, İnsanlık Güldürüsü adlı dev yapıtın üç bine ulaşan kişilerinin önemli bir kısmını hem de en ilginçlerini bize tanıtır. Yalnızca yarattığı ilginç baba tipiyle değil, anlatım ustalığıyla da, öteki kahramanlarıyla da bu roman okuyanı sürükler... Bugün edebiyat çevrelerinde ve akademi dünyasında hala metin incelemesi yapılan, üzerine tezler yazılan kitabı her sınıftan insanın çok rahat okuyabilmesi de Balzac'ın yazım gücünü ortaya koyuyor.
✏️İlk Basım Yılı:1935.
📑290 sayfa.
📚Önerdiğimiz diğer kitapları: Vadideki Zambak, Köylüler, Sarrasine, İki Yeni Gelinin Anıları.
#balzac #goriotbaba #baba #dünya #klasikleri #insanlıkgüldürüsü #edebiyat #roman #tavsiye #kitap #kitaplar #kitaplık #kitapkurdu #kitapkokusu #kitapsevgisi #tahsinyücel #iyigünler #kitaplıgünler

Meral Y. (@okurgezerogretmen)

#22ocak2016 'da hayatını kaybeden değerli yazar #tahsinyücel 'in #peygamberinsonbeşgünü adlı eseri uzun süredir kitaplığımda okunmayı bekliyordu. Yazarlar -hiç sevmesem de - ölümleri ile iyice kıymete biniyor.

Kitabın başında #yazarlar tarafından yapılan zorunlu açıklamada yapıtın roman formatına sokulmuş gerçek bir özyaşam öyküsü olduğu söylenir. Özünde kurgusal olmadığını iddia etse de romanın baş kahramanı #peygamber in gerçeklerden uzak yaşamı zaten #trajikomik bir kurgu! Fakat bu kurgudaki insanlar o kadar canlı ki! Feride'nin kitap boyunca karşımıza çıkan sözleri peş bırakmayacak cinsten: BİLİNMEYENİ GÖĞÜSLEMESİNİ BİLMEK GEREK!
#alıntı #kitaptavsiyesi 📙 #okurgezer #reading #okuduklarım #tavsiyekitap #1book1pic #bookstagram #bookslover

Meral Y. (@okurgezerogretmen)

#küçükprens in yazarı #saintexupery den bir #deneme dir #kale 🤓
Uçağına atlayıp kaybolmadan önce üzerinde çalıştığı eseridir. Notları daha sonra kitap haline getirilmiştir. #tahsinyücel önsözünde izlediği bir Exupery belgeselinden bahseder. Küçük Prens 'in yazıldığında 1000 küsür sayfa olduğu, yazarı tarafından kırpıldığını anlatır. Çünkü Exupery 'ye göre kusursuzluk 'çıkarılacak bir şey kalmaması' demektir. Belki de ömrü yetse idi bu Kale adlı eseri de Küçük Prens gibi 40 sayfa kalabilirdi. Kim bilir?
Kale'den alıntılar:
➡️"Çünkü insanın kaleye benzediğini gördüm ben. Özgürlüğünü sağlamak için duvarları devirir. Yıkılmış ve yıldızlara açık bir kaleden başka bir şey değildir artık. Hiç varolmamanın bunalımı başlar o zaman. Yanan bağ çubuğunun kokusundan ya da kırkması gereken koyundan kurması gerekir gerçeğini."
➡️" Dostluğu düş kırıklığına uğratılamamasından tanırım, gerçek aşkı da yaralanamamasından."
➡️"Dost her şeyden önce yargılamayan kişidir."
➡️" Kale, seni insanların yüreğinde kuracağım. " der.
#kitaptavsiyesi #1book1pic #bookstagram #bookslover
#okurgezer 📕📓📖

@kimneokudu (@kimneokudu)

#kimneokudu @bookogina ・・・
Rahmi Sönmez ile Fehmi Gülmez.. Babaları da iş arkadaşı ve komşu olan ikili çocukluktan itibaren birlikte büyürler. Üniversite yıllarında komünist olurlar ve her genç komünist gibi şiirle ilgilenirler. Aynı kadına aşık olurlar. Rahmi şiirleri ve düşünceleriyle çevresindekileri etkileyip “peygamber” unvanına erişirken Fehmi rotayı başka yöne çevirir. Biraz kendi tercihleri biraz da karşılarına çıkan şartlarla bambaşka iki yaşam sürerler.

Tahsin Yücel çocukluklarından başlayarak anlattığı iki karakterin gençliğini de orta yaşlarını da yaşlılıklarını da okuyucuya sunuyor. Mizahi öğenin sık sık kendini gösterdiği romanda okurken bazen de insanın içi burkuluyor. Aşk, arkadaşlık, komünistlik, ozanlık, dedelik, iş adamlığı… Hepsi kitabın içinde varlığını hissettiriyor.

Kitaba getirilen genel eleştiri Tahsin Yücel’in komünizm eleştirisi yapıp sisteme laf etmemesi fakat ben buna katılmıyorum. Sistemin bozuk olduğu, yozlaşmanın had safhada olduğu zaten kitap ilerledikçe görülüyor. Ayrıca sisteme tü kaka dememesi sistemi övdüğü anlamına da gelmez.

Benim okuduğum en güzel Türk romanlarından biri. Klasik Türk Edebiyatı ile çağdaş edebiyat arasında bir yerde duruyor bu roman. Muhakkak tavsiye ederim. #bookogina #tahsinyücel #canyayınları #peygamberinsonbeşgünü #okudumbitti #haydarpaşasahaffestivali

Okuma Hareketi-Makale-Tanıtım (@kitaplaryolda)

#Repost @bookogina (@get_repost)
・・・
Rahmi Sönmez ile Fehmi Gülmez.. Babaları da iş arkadaşı ve komşu olan ikili çocukluktan itibaren birlikte büyürler. Üniversite yıllarında komünist olurlar ve her genç komünist gibi şiirle ilgilenirler. Aynı kadına aşık olurlar. Rahmi şiirleri ve düşünceleriyle çevresindekileri etkileyip “peygamber” unvanına erişirken Fehmi rotayı başka yöne çevirir. Biraz kendi tercihleri biraz da karşılarına çıkan şartlarla bambaşka iki yaşam sürerler.

Tahsin Yücel çocukluklarından başlayarak anlattığı iki karakterin gençliğini de orta yaşlarını da yaşlılıklarını da okuyucuya sunuyor. Mizahi öğenin sık sık kendini gösterdiği romanda okurken bazen de insanın içi burkuluyor. Aşk, arkadaşlık, komünistlik, ozanlık, dedelik, iş adamlığı… Hepsi kitabın içinde varlığını hissettiriyor.

Kitaba getirilen genel eleştiri Tahsin Yücel’in komünizm eleştirisi yapıp sisteme laf etmemesi fakat ben buna katılmıyorum. Sistemin bozuk olduğu, yozlaşmanın had safhada olduğu zaten kitap ilerledikçe görülüyor. Ayrıca sisteme tü kaka dememesi sistemi övdüğü anlamına da gelmez.

Benim okuduğum en güzel Türk romanlarından biri. Klasik Türk Edebiyatı ile çağdaş edebiyat arasında bir yerde duruyor bu roman. Muhakkak tavsiye ederim. #kitaplaryolda #tahsinyücel #canyayınları #peygamberinsonbeşgünü #okudumbitti #haydarpaşasahaffestivali

Bookstagram (@bookogina)

Rahmi Sönmez ile Fehmi Gülmez.. Babaları da iş arkadaşı ve komşu olan ikili çocukluktan itibaren birlikte büyürler. Üniversite yıllarında komünist olurlar ve her genç komünist gibi şiirle ilgilenirler. Aynı kadına aşık olurlar. Rahmi şiirleri ve düşünceleriyle çevresindekileri etkileyip “peygamber” unvanına erişirken Fehmi rotayı başka yöne çevirir. Biraz kendi tercihleri biraz da karşılarına çıkan şartlarla bambaşka iki yaşam sürerler.

Tahsin Yücel çocukluklarından başlayarak anlattığı iki karakterin gençliğini de orta yaşlarını da yaşlılıklarını da okuyucuya sunuyor. Mizahi öğenin sık sık kendini gösterdiği romanda okurken bazen de insanın içi burkuluyor. Aşk, arkadaşlık, komünistlik, ozanlık, dedelik, iş adamlığı… Hepsi kitabın içinde varlığını hissettiriyor.

Kitaba getirilen genel eleştiri Tahsin Yücel’in komünizm eleştirisi yapıp sisteme laf etmemesi fakat ben buna katılmıyorum. Sistemin bozuk olduğu, yozlaşmanın had safhada olduğu zaten kitap ilerledikçe görülüyor. Ayrıca sisteme tü kaka dememesi sistemi övdüğü anlamına da gelmez.

Benim okuduğum en güzel Türk romanlarından biri. Klasik Türk Edebiyatı ile çağdaş edebiyat arasında bir yerde duruyor bu roman. Muhakkak tavsiye ederim. #bookogina #tahsinyücel #canyayınları #peygamberinsonbeşgünü #okudumbitti #haydarpaşasahaffestivali

Bizi kelimeler kurtaracak 📖📖 (@iyiki.okuyorum)

Sevgili Kasım, iki aylık aradan sonra ilaç gibi geldin 😊 Doğduğum ayı hayatımın en büyük tutkusunu doyasıya yaşayarak geçirmek kalp ben 😋😊 Şansıma bu ay okuduğum kitapların hepsinden ayrı tat aldım .. her birisini kendi türünde tavsiye ediyorum 📚📚🤓
.
.
.
.
.
.
.
#tahsinyücel #mutfakçıkmazı #romantika #turgutözakman #hiçbiryer #fatmabarbarosoğlu #yevgenizamyatin #biz #beyazzambaklarülkesinde #grigorypetrov #cengizaytmatov #elvedagülsarı #cengizhanaküsenbulut #toprakana #mustafakutlu #iyilerölmez #fatmaerdek #emanet #insançürümeyebaşladığında #mustafabecit #ağrıkesici #ademhanesen #tehlikelioyunlar #oğuzatay #benimbabambirmelek #erolhızarcı #dalga #toddstrasser
More...